Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brnění

21. 3. 2009
BRNĚNÍ


Kožešinová
Kožešinové brnění je jen jedno - nordické kožešinové (Nordic Fur). Patří (spolu s některými koženými) k nejlevnějším a nejslabším ve hře, spadá pochopitelně do skupiny lehkých zbrojí. Můžete si ho koupit hned v Seyda Neen u obchodníka, jinak ho mají prakticky všude. Lze sehnat celou sadu: kyrys, chrániče nohou, boty, helmu, chrániče paží, rukavice a nárameníky. Mezi kožešinové zbroje bychom mohli s přimhouřením očí připočíst i Colovian Fur Helm, vysokou "helmočepici" z nažloutlé kůže s kožešinovým lemem.
Méně známé a unikátní kousky: barbar Hisin Deep-Raed má kožešinovou helmu Icecap, kterou od něj dostanete, když mu pomůžete zabít čarodějnici. Helma permanentně chrání před mrazem (na 30%).

Kožená
Na Vvardenfellu koupíte několik druhů kožených zbrojí, některé v kompletních sadách, od jiných jen části. Nordický tovar je zastoupen nordickým brněním z medvědí kůže (Nordic Bearskin), seženete však pouze kyrys. Další je brnění z netchí kůže (Netch Leather), k dostání celá sada vyjma chráničů paží a také štít a velký štít. Pak je tu ještě brnění ze zpevněné netchí kůže (Boiled Netch Leather), k mání kyrys a helma.
Méně známé a unikátní kousky: těžké kožené boty (Heavy Leather Boots) a kožené chrániče rukou (Leather Bracer), najdete je na několika málo potvorách v několika málo hrobkách. V jednom questu se dají získat očarované Boots of Blinding Speed, které mají vskutku zajímavý efekt - přidají 200 bodů k rychlosti, zároveň vás ale oslepí.

brnění z netchí kůže; celohlavová helma s průzory je pro vvardenfellská brnění typická, dobře totiž chrání při sopečných bouřích nordické kožešinové brnění já v nordickém kyrysu z medvědí kůže

Broučí a kostěná
Některé druhy zbrojí se vyrábějí z tvrdých částí těl vvardenfellských brouků. Když se ostatně podíváte na takového silt stridera, musí vám být jasné, že jeho krunýř hned tak něco neprorazí. Chitinové brnění (Chitin) patří mezi lehká a nosí ho především Buoyant Armigers, s posádkou v Ghostgate (Buoyant Armigers: elitní jednotka válečníků umístěná v Ghostgate, zodpovídající se přímo a jedině Vivecovi. Něco jako jeho osobní křižáci. Vznikli z třech menších rodů (Houses), kteřé v minulosti pomohli Vivecovi v boji s jedním z jeho dětí (viz. 36 Lessons of Vivec)). Existuje celá sada, dva druhy helem (chitinová helma a chitinová maska) a malý a velký štít. Bonemold brnění patří mezi střední zbroje a vyrábí se patrně také z brouků, jen jinou technologií. Ve srovnání s jinými brněními střední skupiny na tom není nijak špatně a přitom není ani moc drahé. Bonemold brnění nosí stráže vvardenfellských šlechtických rodů. Je celá sada kromě rukavic a malý a velký štít; plus několik dalších součástí. Nordi vyrábějí těžká brnění z trollích kostí (Nordic Trollbone), na Vvardenfellu se prodává kyrys, helma a štít. Z dreughů (takové ty chobotnicovité mořské potvory) se dělají kyrysy, helmy a štíty.
Méně známé a unikátní kousky: Sul-Matuul z tábora Urshilaku a Ranabi z tábora Erabenimsum mají chitinovou rukavici Bonedancer, která trvale přidává +5 k mrštnosti, a chitinovou rukavici Boneweave s efektem štítu. V Tel Vos lze najít magické Bonemold chrániče rukou (Bonemold Bracer of Horny Fist). Existuje také Gah-Julan Bonemold brnění, které nosí redoranské stráže, ale nic extra na nich není, prostě se jen tak jmenuje. Telvannské stráže je mají pojmenované Armun-An. Za postup v rodu Redoran získáte helmu Storm Helm chránící proti bleskům. Mezi kostěné (neboť jsou taky z tvrdých kusů zvířat) bychom mohli zařadit přilby Demon Helm, Demon Cephalopod, Demon Mole Crab, Devil Cephalopod Helm, Devil Helm a Devil Mole Crab Helm. Získávají se tuším jako odměny za postup v hierarchii rodu Telvanni. Kyrys z dračích kostí (Dragonbone Cuirass) je legendární brnění, které je schované v pokladnici dwemerské zříceniny Mudan, poskytuje stoprocentní permanentní ochranu před ohnivými kouzly. Pár orků ve hře vlastní Fiend Helm, magickou helmu vyrobenou z lebky jakési potvory. Za postup v Templu dostanete dreughskou helmu Helm of Holy Fire a nějaké chitinové věci (Velothian Helm nebo The Chiding Cuirass například). Ashlander Ashu-Ahhe má bonemold kyrys Mountain Spirit s permanentním štítem.

Buoyant Armiger v chitinovém brnění strážce redoranského sídla v Ald'Ruhnu v bonemold brnění Dragonbone Cuirass

Železo a ocel
Tato brnění nepatří mezi moc oblíbená z toho důvodu, že jsou těžká, ale přitom obranné číslo není nic moc. Když si ještě domyslíte, jak reznou a smrděj a vůbec... Potom jako jediný důvod jejich nošení vidím ten pocit, že vypadáte jako pravý řitíř. Výjimkou je překvapivě orčí brnění (Orcish), nejdražší a nejlepší zbroj střední třídy, která předčí leckterá těžká brnění. K mání je komplet kromě rukavic + velký štít. Nordi dodávají na vvardenfellský trh nordický železný a kroužkový kyrys (Nordic Iron a Nordic Ringmail) a železnou helmu. Místní železné brnění (Iron) a ocelové brnění (Steel) patří do těžké třídy a jsou jich komplet sady (kromě ocelových chráničů rukou), u železného i s oběma štíty.
Méně známé a unikátní kousky: spousta unikátních plembáků, kyrysů a dalšího "hardwaru" je z plechu a nemá myslím cenu je vyjmenovávat úplně všechny. Očarované štíty (s lákavými obchodními názvy á la "svatý štít") se dají koupit v Templu. Plechový je legendární Lord's Mail, už si nepamatuju, jak jsem k němu přišla, ale má cenu necelých dvěstě tisíc. Je očarovanej, ale, upřímně, v těch kouzlech ta cena asi nebude.

orkyně v kroužkové košili orkský tvrďák v orkské zbroji

já v železném brnění ještě jednou já, ve vzorně naleštěném ocelovém brnění

Imperiální
Imperiální stráže a šlechta v Morrowindu má k dispozici širokou škálu nejrůznějších zbrojí od lehkých kožených až po těžké plechárny. Většinou jsou to celkem pohledná brnění a některá jsou i použitelná v boji :) Začneme koženým - kupodivu i takové existuje, brnění z pobité kůže (Imperial Studded Leather), ale je jen kyrys. Pak je tu ještě mločí šupinové brnění (Imperial Newtscale), taky je jen kyrys; obě patří mezi lehké zbroje. Střední třídu zastupuje kroužkové brnění (Imperial Chainmail), nosí ho některé stráže a dá se normálně koupit v obchodech (konkrétně košile, chrániče na nohy, helma a nárameníky); a dračí šupinové brnění (Imperial Dragonscale; kyrys a helma). Zbývá těžká třída - klasické ocelové (Imperial Steel) mají imperiálové provedené se speciálním zdobením a nosí ho stráž. Je ho celá sada kromě chráničů rukou a patří k němu velký obdélníkový štít. Templáři mají své vlastní brnění - zbroj rytířů templářského řádu (Imperial Templar Knight), toho je taky komplet sestava kromě rukavic. Podle mého vkusu je to jedno z nejhezčích brnění v Morrowindu a jeden čas jsem ho nosila, bylo to ovšem v rámci questu (když děláte kariéru v císařské legii, fasujete uniformu, tedy brnění, a čeká se, že ho budete nosit - není radno hlásit se veliteli v něčem jiném!). Osobní stráž vévody Drena v Ebonheartu pak má svou vlastní zbroj, Imperial Silver, což bude zřejmě jinak načančaná templářská, protože parametry se vůbec neliší.
Méně známé a unikátní kousky: existuje imperiální helma Graffa Bílého (Helm of Graff the White), která má permanentní slabý efekt odrážení kouzel.

ork v imperiálním kroužkovém kyrysu imperiální strážce, jakého potkáte v každém druhém městě, v imperiálním ocelovém brnění brnění imperiálních templářů

kožený kyrys pobitý cvoky dračí šupinové brnění osobní stráž vévody nosí imperiální stříbrné brnění

Vzácné materiály
Tady začíná ta pravá legrace. Kdybychom byli všichni nuceni chodit po Vvardenfellu v železe a kůži, moc daleko bychom se asi nedostali a lézt na místa jako daedrické nebo dwemerské ruiny by bylo vyloženě nebezpečné :) Naštěstí jsou tu i jiné materiály. Pochopitelně od tohoto místa se začínáme pohybovat v trochu jiných cenových hladinách, třeba za cenu jedné skleněné rukavice bez problémů pořídíte kompletní brnění z levnějšího kovu a ještě vám zbyde na flašku mazte :) Některé kousky ani nejsou běžně ke koupi a na jejich sehnání je třeba vynaložit značné úsilí. O to víc si pak člověk váží chvíle, kdy má hotovou sadu a může se nastrojit a vyrazit na bál do nejbližšího nepřátelského hnízda.
Mým oblíbeným materiálem je sklo a tedy skleněné brnění (Glass) - tíhnu ovšem spíš k označení křišťálové. Jedná se o brnění vyráběné z vulkanického skla a je to nejlepší lehké brnění ve hře.
Nosíte-li raději brnění střední třídy, můžete si obstarat indorilské (Indoril), které nosí ordinátoři. Ty najdete ve Vivecu, kde fungují jako strážci a fláká se jich tam odhadem několik desítek. Nedoporučuji ovšem nosit ve Vivecu (nebo v Tower of Dawn v Ghostgate) indorilský kyrys ani helmu, ordinátoři jsou žárliví a kdokoli cizí má na sobě jejich svatou zbroj, je okamžitě napaden. Na mě ti parchanti útočí i přesto, že indoril nenosím, zřejmě si pořád pamatujou, jak jsem kdysi nějakého ordinátora zabila (nebo co proti mě vlastně maj). Parametry indorilského brnění celkem ujdou, je ale podle mě lepší místo něj nosit křišťálové, které je o něco lepší a o dost lehčí. Je ho komplet sada kromě chráničů rukou a gatí a patří k němu štít. Mimochodem, brnění je údajně vyrobené z broučích pancířů (skutečně je podobné bonemold zbroji), zdobených zlatem.
Už od prvního dílu série The Elder Scrolls touží všichni dobrodruzi když už ne nosit, tak alespoň vlastnit těžké černé ebonitové brnění (Ebony; v TES: Arena to ostatně bylo nejlepší brnění vůbec). Ebonit je kov, vyráběný z fialově zbarvené rudy, která se těží pouze v Morrowindu. Brnění je komplet sada kromě rukavic, patří k němu malý nebo velký štít.
Možná si vzpomínáte i na žluté trpasličí brnění, které je tu taky pod názvem dwemerské (Dwemer; to je morrowindský výraz pro trpaslíky). Má dost zvláštní design, ovšem až vlezete do nějakých dwemerských ruin, uvidíte, že do trpasličí kultury přesně zapadlo. Co se parametrů týče, ve srovnání se zbrojemi stejné třídy to není zas až taková výhra, ebonitové například je dvakrát těžší, ale třikrát lepší, skleněné pak dvaapůlkrát lepší a co do váhy poloviční... Nicméně dá se to chvíli nosit, když člověku dělá dobře, že se valí krajinou s razancí a řinkotem parního stroje. (Jen mi nejde do hlavy, jak to, že normální lidi můžou bez problémů nosit nalezené trpasličí brnění, jedině že by si ho dávali ke kovářům nějak vyklepat do vejšky, no, ale nebudeme rýpat :) )
Ještě lepší (a těžší a dražší) než ebonit je brnění daedrické (Daedric). Vyrábí se ovšem ze stejného materiálu, jen se při výrobě musí řádně potýrat kouzly a pochopitelně vykovat do těch správných děsivých tvarů. Kompletní daedrická zbroj (kyrys, chrániče nohou, nárameníky, rukavice, boty, helma a štít) váží 3,5 morrowindích metráků, což je asi tak polovina nosnosti běžně naboostovaného bojovníka, přičtěte si zbraň a nějakou tu výbavičku a je jasné, že to není nic pro měkkoty. Já osobně mám své daedrické kousky hezky vystavené ve sbírce a oblékla jsem si je jen při jediné zvláštní příležitosti, kterou bylo podříznutí Dagotha Ura :) Mimochodem, neexistuje žádná Daedric Helm, v celém Vvardenfelu jsou tři unikátní kusy daedrického plechu, které se dají nasadit na hlavu - Face of God, Face of Terror a Face of Inspiration. Celou daedrickou zbroj nosí jen dremory, démoni z daedrických ruin, bohužel je magické a tudíž virtuální a po zabití dremory se vypaří. Na druhou stranu se to kouzlo můžete naučit taky a přikouzlit si daedrický kompletek kdykoli se vám zasteskne :) Reálné brnění se shání fakt špatně, prakticky po celou hru a po kouskách.
Méně známé a unikátní kousky: z mně blíže neznámého, patrně však hodně dobrého materiálu je Cuirass of the Savior's Hide, nejlepší lehký kyrys, jaký můžete sehnat. Má ho doma čaroděj Divayth Fyr, jen už si nemůžu vzpomenout, jestli jsem mu ho ukradla nebo mi ho dal, ale řekla bych to druhé. Má obranné číslo 80, což je stejné jako u daedrického kyrysu, ovšem vahou ještě o ždibec předčí lehoučký skleněný! K tomu má permanentní ochranu před magií o slušné síle, takže se jistě nikdo nebude divit, že jsem ho od chvíle získání ještě nesundala. Něco podobného je Ebony Mail, tedy ebonitové kroužkové brnění, obranné číslo 100, váha 20, permanentní ochrana před ohněm (75), magií (20) a štít. Nenosím ho jen proto, že patří do střední třídy a krom toho mě rozčiloval permanentní štít, při kterém vám v zorném poli neustále poletují a vybuchují hvězdičky. Nejlepší těžký kyrys se ani jednomu z těchto dvou unikátních kousků nevyrovná - je to standardní daedrický kyrys s permanentním efektem kouzla Feather, navíc ho dostanete jedině při hře za rod Telvanni. Unikátní daedrická helma Masque of Clavicus the Vile permanentně podporuje osobnost celými třiceti body, má ji na hlavě Sorkvild the Raven, žijící ve své věži v Dagon Felu. Zadarmo ji pochopitelně nedá :) V hrobce rodu Sarano (Sarano Ancestral Tomb) se poflakuje Hunger, který má u sebe rodovou ebonitovou helmu, ta je ovšem zcela obyčejná, neočarovaná - jenom je to zkrátka kus brnění, předávaný v dotyčném rodě z generace na generaci, znáte to :) Nejlepší rukavice ve hře jsou Fists of Randagulf - jedna přidává 20 bodů na sílu, druhá na mrštnost. Špatně se hledají, jsou zcela neočekávaně pohozené na zemi za kamenným korytem plným bezcenných krámů v jeskyni Ilunabi.
Štíty: Azura's Servant, malý daedrický, dají se z něj vyčarovat nějaká kouzla. Darksun Shield, malý ebonitový, přesné údaje nemám, ale je to nějaká upírovina - vysává magii, zároveň dodává noční vidění, odráží kouzla a neustále obnovuje energii. Z neznámého materiálu je Eleidon's Ward z ruin Ibar-Dad, dá se z něj vykouzlit silné ozdravovací kouzlo.
Dwemerské kousky: Dwemer Boots of Flying, jsou v kovárně v ruinách Anudnabia, poskytují levitaci, bohužel ne permanentní. Helm of Wounding a Shield of Wounds, lze z nich vykouzlit Drain Health. Shadow Shield je v Kogoruhnu, taky je magický. Nejzajímavějším a také klíčovým dwemerským kouskem (aspoň podle mého ten materiál vypadá jako dwemerský, i další okolnosti by tomu nasvědčovaly) je rukavice Wraithguard, která je nutná k dohrání hry. Dá se rozhodně nosit i po jejím použití k danému účelu, protože má skutečně impozantní seznam efektů (všechny permanentní): štít, odrážení kouzel, sněti (Blight Disease) a jedů a odolnost proti ohnivým, ledovým a elektrickým kouzlům.

jeden ze strážců Ghostgate ve skleněném brnění kovářka z Ald'Ruhnu vlastní takřka kompletní trpasličí zbroj, kterou koupila od jednoho nejmenovaného hrdiny ordinátor, vivecská chrámová stráž, v indorilském kompletku
komplet daedrické brnění je ve hře k vidění pouze na dremorách Ebony Mail; na rukách mám rukavice Fists of Randagulf vévoda Dren z Ebonheartu v ebonitovém brnění


Royal Guard Armor (datadisk Tribunal)

Jedná se brnění, které nosí královská stráž, tedy stráž samotného krále Morrowindu. Tato stráž je oddaná pouze samotnému králi, který jsi její členy rovněž vybírá sám z těch nejlepších válečníků celého Tamrielu. Tato stráž sídlí spolu s králem v hlavním městě královstí Morrowind, ve městě Mournhold. Tato město se nenachází však na ostrově Wvardenfel, ale mimo něj. Lze se do něj dostat pouze pokud máte nainstalovaný datadisk Tribunal (teleportem z Ebonheartu). Dané brnění nelze koupit ani v Tribunalu (právě datadisk Tribunal dodává toto brnění do hry), ale dostanete jej po splnění hlavní linie datadisku Tribunal. Jedná se o brnění střední váhy (Medium Armor) a je to nejlepší střední brnění ve hře.

Wolf Armor (datadisk Bloodmoon)

Vcelku obyčejné lehké brnění vyrobené z vlčích kůží je k nalezení nebo koupi na ostrově Solstheim.

Ice Armor (datadisk Bloodmoon)

Slavné ledové brnění není zrovna lehké získat. Musíte splnit alespoň část hlavních questů datadisku Bloodmoon. Během jejich plnění dostanete Ancient Nordic Pick Axe, se kterou se sice dá bojovat, ale není k boji přímo určená (malá výdrž). Pomocí ní s budete získávat surovinu Raw Stalhrim ze Stalhrimů (bez této sekery danou surovinu ze zamrzlé kostry nedostanete). Přesně tak, Stalhrim vypadá jako kus ledu v němž je zmrzlá kostra. Jedná se o pozůstatky slavných Skaalů, které naleznete roztroušené v hrobkách (Barrow, Tomb) všude po celém ostrově Solstheim. Jejich počet je samozřejmě omezený, ale je jich tam dost. Pokud již vlastníte Raw Stalhrim můžete si jej nechat předělat na nejakou Ice Armor věc nebo na Stalhrim Weapon (War Axe, Longsword, Mace, Dagger). Předělání provádí jistá skupinka lidí, kterou naleznete severozápadně od Lake Fjading (jižně od místa, kde se slévají dvě řeky). Každé předelání stojí vždy jeden Raw Stalhrim a jinak je zadarmo. Jedná se o brnění lehké jehož Armor Rating není nic moc, ale velmi pěkně vypadá a je prestižní vizitkou každého vykradače hrobek (v těch hrobkách pozor na Draughy, jsou docela drsní).

Bear Armor (datadisk Bloodmoon)

Vcelku obyčejné lehké brnění vyrobené z medvědích kůží je k nalezení nebo koupi na ostrově Solstheim.

Royal Guard brnění .. dostanete na konci Tribunalu Wolf Armor
Ice Armor Bear Armor

Adamantium Armor (datadisk Tribunal)

Jedná se o velmi pěkné brnění střední váhy (Medium armor), které se dá ve hře běžně koupit. Má docela slušný armor rating (obzvlášť helma), hodí se spíše pro lučištníky a zloděje a podobné nebojové postavy.

Dark Brotherhood armor (datadisk Tribunal)

Vcelku nic-moc brnění. Z historických pramenů vyplývá, že jej převážně nosí členové temného bratrstva (Dark Brotherhood), kteří se Vás resp. Vaši postavu) znaží zabít po zapnutí datadisku Tribunal do hry. Během hraní narazíte na jejich doupě, které postupně vybílíte a zbavíte té černé lůzy, která v něm přebývá. Hoši z bratrstva jsou docela silní, ale není jejich brněním, spíše je to vysokým levelem NPC Dark Brotherhood (kolem 30). Cenově také brnění nevychází příliš valně, ani se nevyplatí sbírat. Zhruba jediné co na něm stojí za to je jeho design, hlavně to každé oko jiné na helmě (resp. každý oční průzor), škoda jenom, že to nemá na hráče žádný vliv, když si danou helmu nasadí, vidí pořád stejně :-(.

Her Hand's Armor (datadisk Tribunal)

Opět jedno speciální ,,božské'' těžké brnění. Tzv. brnění její ruky, lépe řečeno brnění strážců bohyně Almexie. Toto brnění zase není možné ve hře koupit, ale lze jej legálně dostat během plnění hlavní linie Tribunalu, protože jeden ze strážců bohyně se jaksi zblázní (asi z těch Almexiiných keců) a musíte jej zabít (docela drsný chlápek, ale dá se). Nevýhodou tohoto brnění je to, že je již očarované, tudíž se nedá očarovat vlstním kouzlem. Jinak po skončení hlavní linie můžete zabít i zbylé strážce, nic se Vám nestane. Je mi ale záhadou, že nesmrtelná bohyně potřebuje nějakou ochranku (že by nebyla nesmrtelná .......).

Očarování jednotlivých částí (vše je s konstantním efektem):
Boty - fortify agility 5
Kyrys - fortify heavy armor 10
Náholeníky - fortify medium armor 5
Helma - Reflect 5
Levá rukavice - fortify strength 5
Pravá rukavice - fortify attack 5
Levý nárameník - resist poison 5
Pravý nárameník - resist paralysis 5
Štít - fortify block 10

Her Indoril Amror (datadisk Tribunal)

Jedná se o brnění těžkého kalibru, jež nosí samotní High-Ordinátoři v hlavním městě Morrowindu, Mournhold. Už podle názvu vyplývá, že to není obyčejné brnění, ale tzv. ,,Její brnění''. Tím její (resp. ona) je myšlena samotná Bohyně Almexia (která je mimochodem blázen a na konci Tribunalu ji budete muset zabít, jinak totiž zabije ona Vás). TOto brnění nelze koupit, ale lze jej získat tak, že naštvete nějakého High-ordinátora a on Vám jej pak s radostí vydá, pokud to přežijete ......

Adamantium Armor Dark Brotherhood Armor
Her Hands Armor Her Indoril Armor

Nordic Mail (datadisk Bloodmoon)

Superiozní střední brnění. Má vynikající obranné schopnosti k dostání i se štítem (viz foto). Každý Nord by jej měl mít (ne na sobě, ale ve své sbírce, krásně vyleštěné). Brnění se povaluje různě v bednách uvnitř kobek po celém ostrově Solstheim. Také jej někdy mají na sobě různí Berserkrové a Smugleři. Je jen otázkou času, kdy nasbíráte celou sbírku (jednotlivé kousky jsou náhodně generovány).

Snow Bear Armor (datadisk Bloodmoon)

Krásně brnění z kůží ledního medvěda. Je to lehké brnění s průměrným obranným číslem. Je docela obtížné jej získat, protože musíte pozabíjet docela hodně ledních medvědů (kteří se v Bloodmoonu respawnují jen na 5 místech). Z každého medvěda máte pouze 2 části kůže, na celou sadu brnění potřebujete 24 kůží (tedy 12 ledních medvědů). Pak vám jeden kovář v Thrisku ,,uková'' dané kousky brnění (za malou úplatu). Každý kousek brnění je očarovaný kouzlem pernamentním kouzlem odolnosti vůči zimě za 5 bodů. Takže celý komplet Vám dá odolnost proti zmrznutí na 40% (absolutně zbytečné pro Nordy, kteří mají odolnost pernamentní na 100%).

Snow Wolf Armor (datadisk Bloodmoon)

Krásně brnění z kůží polárního vlka. Je to lehké brnění s průměrným obranným číslem. Je docela obtížné jej získat, protože musíte pozabíjet docela hodně polárních vlků (kteří se v Bloodmoonu respawnují jen na 6 místech). Z každého vlka máte pouze 2 části kůže, na celou sadu brnění potřebujete 24 kůží (tedy 12 polárních vlků). Pak vám jeden kovář v Thrisku ,,uková'' dané kousky brnění (za malou úplatu). Každý kousek brnění je očarovaný kouzlem pernamentním kouzlem odolnosti vůči zimě za 5 bodů. Takže celý komplet Vám dá odolnost proti zmrznutí na 40% (absolutně zbytečné pro Nordy, kteří mají odolnost pernamentní na 100%).

Nordic Mail Armor Snow Bear Armor Snow Wolf Armor
Správný výpočet obranného čísla brnění
Přepočet mezi obranným číslem a skutečnou hodnotou Armor Class ve hře je velmi jednoduchý (jak zobrazuje rovnice).

AC=(OČ*SP)/30

Vysvětlení symbolů rovnice je následující:
 • AC - skutečné číslo zobrazované ve hře označené jako Armor Class. Toto číslo skutečně zobrazuje jakousi obrannou vlastonst daného kusu brnění. Je přímo vázané na vaši postavu a s vývinem postavy se zvětšuje (viz dále).
 • - obranné číslo, které naleznete jako hodnotu Armor Class (např. v TES editoru) pro každé brnění. Odpovídá přesně hodnotě AC pouze na začátku hry u vašich obranných skilů, pokud je máte na hodnotě 30 (viz vzoreček).
 • SP - Skill Points, tedy vaše skutečná hodnota daného skilu (light, medium a heavy armor). Samozřejmě pro skleněné brnění platí light armor, pro daedrické heavy armor apod. Takže, čím větší skil, tím lépe využívá vaše postava dané brnění. Když máte heavy armor na hodnotě 30 a light na 100, tak vám daedrické brnění je celkem k ničemu, zato skleněné využijete s maximálním efektem. Také pomáhají různé constant efekty na obranné skily, protože vám automaticky zvedají také účinnost používaného brnění.
 • 30 - To je úplnění normální číslo 30, to snad není nutné vysvětlovat :).

  V následucící tabulce máte uvedeny jednotlivé druhy brnění a jejich obranná čísla (OČ) z TES editoru a hodnoty Armor Class (AC) ve hře při hodnotě skilu na 100, tj. na maximu bez použití cheatů nebo kouzel s konstantními efekty.

  Materiál Typ Váha Dovednost Cena Enchant AC
  Chitinové Boty 6 Lehké 13 4 10 33
  Skleněné Boty 3 Lehké 8000 10 50 167
  Težké Kožené Boty 8 Lehké 100 2 50 167
  Netch Kožené Boty 8 Lehké 10 2 5 17
  Nordickáké Kožešinové Boty 6 Lehké 10 2 5 17
  Vlčí Boty 4 Lehké 50 2 15 50
  Medvědí Boty 4 Lehké 50 2 15 50
  Ledové Boty 8 Lehké 5000 10 50 166
  Polární vlčí Boty 4 Lehké 5000 - 35 116
  Lední medvědí Boty 4 Lehké 5000 - 35 116
  Temného bratrstva Boty 2 Lehké 500 3 30 100
  Chitinový Kyrys 6 Lehké 45 10 10 33
  Skleněný Kyrys 18 Lehké 28000 12 50 167
  Imperiální Newtscale Kyrys 9 Lehké 100 10 10 33
  Imperiální Vycpávaný Kožený Kyrys 9 Lehké 65 6 10 33
  Netch Kožený Kyrys 12 Lehké 35 6 5 17
  Nordický Kožešinový Kyrys 9 Lehké 35 6 5 17
  Vlčí Kyrys 9 Lehké 150 6 15 50
  Medvědí Kyrys 9 Lehké 150 6 15 50
  Ledový Kyrys 18 Lehké 5000 18 50 166
  Polární vlčí Kyrys 9 Lehké 10000 - 35 116
  Lední medvědí Kyrys 9 Lehké 10000 - 35 116
  Temného bratrstva Kyrys 6 Lehké 1000 30 30 100
  Chitinové Náholeníky 5,4 Lehké 29 1 10 33
  Skleněný Náholeníky 9 Lehké 17600 10 50 167
  Netch Kožené Náholeníky 7 Lehké 22 1 5 17
  Nordickáké Kožešinové Náholeníky 5,4 Lehké 22 1 5 17
  Vlčí Náholeníky 7 Lehké 120 4 15 50
  Medvědí Náholeníky 7 Lehké 120 4 15 50
  Ledové Náholeníky 8 Lehké 1000 10 50 166
  Polární vlčí Náholeníky 7 Lehké 8500 - 35 116
  Lední medvědí Náholeníky 7 Lehké 8500 - 35 116
  Temného bratrstva Náholeníky 3 Lehké 100 5 30 100
  Chitinová Helma 1 Lehké 19 12 10 33
  Skleněná Helma 3 Lehké 12000 15 50 167
  Netch Kožená Helma 3 Lehké 15 7 5 17
  Nordická Kožešinová Helma 1,5 Lehké 15 7 5 17
  Redoranská Watchman's Helma 1 Lehké 24 12 11 37
  Vlčí Helma 2 Lehké 40 2 15 50
  Medvědí Helma 2 Lehké 40 2 15 50
  Ledová Helma 3 Lehké 200 17 50 166
  Polární vlčí Helma 2 Lehké 3500 - 35 116
  Lední medvědí Helma 2 Lehké 3500 - 35 116
  Temného bratrstva Helma 1 Lehké 200 17,5 30 100
  Oblečení Chránič Paží 1,5 Lehké 3 6 4 13
  Kožený Chránič Paží 1,5 Lehké 5 6 5 17
  Nordický Kožešinový Chránič Paží 1,5 Lehké 5 6 5 17
  Skleněný Chránič Paží 3 Lehké 4000 10 50 167
  Chitinové Rukavice 1 Lehké 9 10 10 33
  Netch Kožené Rukavice 3 Lehké 7 6 5 17
  Nordickáké Kožešinové Rukavice 1,5 Lehké 7 6 5 17
  Vlčí Rukavice 1,5 Lehké 40 1 15 50
  Medvědí Rukavice 1,5 Lehké 40 1 15 50
  Ledové Rukavice 1,5 Lehké 100 10 50 166
  Polární vlčí Rukavice 1,5 Lehké 2000 - 35 116
  Lední medvědí Rukavice 1,5 Lehké 2000 - 35 116
  Temného bratrstva Rukavice 1 Lehké 200 10 30 100
  Chitinové Nárameníky 2 Lehké 16 1 10 33
  Skleněný Nárameníky 3 Lehké 9600 1 50 167
  Netch Kožené Nárameníky 4 Lehké 12 1 5 17
  Nordickáké Kožešinové Nárameníky 3 Lehké 12 1 5 17
  Vlčí Nárameníky 2,4 Lehké 60 1 15 50
  Medvědí Nárameníky 2,4 Lehké 60 1 15 50
  Ledové Nárameníky 3 Lehké 1200 1 50 166
  Polární vlčí Nárameníky 2,4 Lehké 2000 - 35 116
  Lední medvědí Nárameníky 2,4 Lehké 2000 - 35 116
  Temného bratrstva Nárameníky 1 Lehké 500 1,2 30 100
  Chitinový Štít 4 Lehké 22 25 10 33
  Chitinový Tower Štít 6 Lehké 32 37 12 40
  Skleněný Štít 9 Lehké 13600 30 50 167
  Skleněný Tower Štít 9 Lehké 20000 45 55 183
  Netch Kožený Štít 6 Lehké 17 15 5 17
  Netch Kožený Tower Štít 9 Lehké 25 22 5 17
  Vlčí Štít 8 Lehké 100 2 15 50
  Medvědí Štít 8 Lehké 100 2 15 50
  Ledový Štít 9 Lehké 1000 40 50 166
  Nordický Kožený Štít 4,5 Lehké 25 15 5 17
  Bonemold Boty 16 Střední 100 7 15 50
  Orčí Boty 17 Střední 800 10 30 100
  Royal Guard Boty 18 Střední 2500 15 50 166
  Adamantiové Boty 15 Střední 7000 10 40 133
  Nordic Mail Boty 18 Střední 5000 8,5 66 220
  Bonemold Kyrys 24 Střední 350 16 16 53
  Imperiální Plátový Kyrys 21 Střední 90 14 12 40
  Imperiální Dragonscale Kyrys 24 Střední 340 16 20 67
  Nordický Kroužkový Kyrys 21 Střední 80 14 10 33
  Orčí Kyrys 26,5 Střední 2800 24 30 100
  Royal Guard Kyrys 27 Střední 8000 25 55 183
  Adamantiový Kyrys 25 Střední 10000 30 40 133
  Nordic Mail Kyrys 25 Střední 5000 30 66 220
  Bonemold Náholeníky 13,4 Střední 220 2 15 50
  Imperiální Drátěné Náholeníky 10 Střední 50 7 20 67
  Orčí Náholeníky 13,45 Střední 1760 3 30 100
  Royal Guard Náholeníky 12 Střední 2000 4 40 133
  Adamantiové Náholeníky 13 Střední 10000 3 40 133
  Nordic Mail Náholeníky 12 Střední 2000 8 66 220
  Bonemold Helma 4 Střední 150 20 18 60
  Imperiální Drátěná Helma 3,5 Střední 35 17 10 33
  Imperiální Dragonscale Helma 4 Střední 130 20 20 67
  Orčí Helma 4,4 Střední 1200 30 30 100
  Redoranská Founder's Helma 4,4 Střední 150 20 18 60
  Royal Guard Helma 4 Střední 550 30 55 183
  Adamantiová Helma 4 Střední 5000 50 70 233
  Nordic Mail Helma 4 Střední 1000 20 66 220
  Bonemold Chránič Paží 4 Střední 50 16 15 50
  Orčí Chránič Paží 4,4 Střední 400 24 30 100
  Adamantiový Chránič Paží 4 Střední 1000 10 40 133
  Bonemold Nárameníky 8 Střední 120 1 15 50
  Orčí Nárameníky 8 Střední 960 2 30 100
  Royal Guard Nárameníky 9 Střední 3000 3 55 183
  Adamantiové Nárameníky 7 Střední 800 3 40 133
  Nordic Mail Nárameníky 8 Střední 1000 10 66 220
  Royal Guard Rukavice 4 Střední 2000 12 55 183
  Nordic Mail Rukavice 4,5 Střední 1000 10 66 220
  Bonemold Štít 10 Střední 170 40 15 50
  Nordic Mail Štít 12 Střední 1000 10 66 220
  Bonemold Tower Štít 13 Střední 250 60 17 57
  Orčí Tower Štít 13,4 Střední 2000 90 32 107
  Deadrické Boty 60 Težké 20000 26 80 267
  Dwemerské Boty 20 Težké 300 8 20 67
  Ebenové Boty 40 Težké 10000 17 60 200
  Imperiální Ocelové Boty 19 Težké 50 8 16 53
  Imperiální Templar Boty 20 Težké 50 8 18 60
  Indorilské Boty 18 Težké 2000 2 45 150
  Železné Boty 19 Težké 20 2 10 33
  Ocelové Boty 20 Težké 40 8 15 50
  Her Indoril Boty 60 Težké 15000 20 70 233
  Her Hand's Boty 60 Težké 15000 - 70 233
  Deadrický Kyrys 90 Težké 70000 60 80 267
  Dwemerský Kyrys 30 Težké 1050 20 20 67
  Ebenový Kyrys 60 Težké 35000 40 60 200
  Imperiální Stříbrný Kyrys 30 Težké 280 16 18 60
  Imperiální Ocelový Kyrys 29 Težké 150 20 16 53
  Imperiální Teplar Knight Kyrys 30 Težké 175 20 18 60
  Indorilský Kyrys 27 Težké 7000 18 45 150
  Železný Kyrys 30 Težké 70 20 10 33
  Nordický Železný Kyrys 35 Težké 130 20 16 53
  Nordický Trollbone Kyrys 32 Težké 165 16 18 60
  Ocelový Kyrys 30 Težké 150 20 15 50
  Her Indoril Kyrys 90 Težké 50000 55 70 233
  Her Hand's Kyrys 90 Težké 50000 - 70 233
  Deadrické Náholeníky 54 Težké 44000 7 80 267
  Dwemerské Náholeníky 18 Težké 660 2 20 67
  Ebenové Náholeníky 36 Težké 22000 5 60 200
  Imperiální Ocelové Náholeníky 17 Težké 98 2 16 53
  Imperiální Templar Náholeníky 18 Težké 110 2 18 60
  Železné Náholeníky 18 Težké 44 2 10 33
  Ocelové Náholeníky 18 Težké 88 2 15 50
  Her Indoril Náholeníky 45 Težké 33000 6 70 233
  Her Hand's Náholeníky 45 Težké 33000 - 70 233
  Dwemerská Helma 5 Težké 450 25 20 67
  Ebenová Helma 10 Težké 15000 50 60 200
  Imperiální Stříbrný Helma 5 Težké 120 20 17 57
  Imperiální Ocelová Helma 5 Težké 70 25 16 53
  Imperiální Templar Helma 5 Težké 75 25 18 60
  Indorilská Helma 4,5 Težké 3000 22 45 150
  Železná Helma 5 Težké 30 2 10 33
  Nordickáká Železná Helma 8 Težké 50 25 16 53
  Nordická Trollbone Helma 8 Težké 65 20 18 60
  Redoranská Master Helma 4,5 Težké 3000 22 45 150
  Ocelová Helma 5 Težké 60 25 15 50
  Her Indoril Helma 15 Težké 12000 65 75 250
  Her Hand's Helma 15 Težké 12000 - 75 250
  Dwemerský Chránič Paží 5 Težké 150 20 20 67
  Ebenový Chránič Paží 10 Težké 5000 40 60 200
  Imperiální Templar Chránič Paží 5 Težké 25 20 18 60
  Železný Chránič Paží 5 Težké 10 20 10 33
  Deadrické Rukavice 15 Težké 14000 60 80 267
  Imperiální Ocelové Rukavice 5 Težké 33 20 16 53
  Indorilské Rukavice 4,5 Težké 1400 6 45 150
  Železné Rukavice 7 Težké 14 1 10 33
  Ocelové Rukavice 5 Težké 28 20 15 50
  Her Indoril Rukavice 15 Težké 13000 50 70 233
  Her Hand's Rukavice 15 Težké 13000 - 70 233
  Deadrické Nárameníky 30 Težké 24000 6 80 267
  Dwemerské Nárameníky 10 Težké 360 2 20 67
  Ebenové Nárameníky 20 Težké 12000 4 60 200
  Imperiální Drátěné Nárameníky 10 Težké 28 7 20 67
  Imperiální Ocelové Nárameníky 10 Težké 53 2 16 53
  Imperiální Templar Nárameníky 10 Težké 60 2 18 60
  Indorilské Nárameníky 9 Težké 2400 1 45 150
  Železné Nárameníky 10 Težké 24 2 10 33
  Ocelové Nárameníky 10 Težké 48 2 15 50
  Her Indoril Nárameníky 30 Težké 20000 5 70 233
  Her Hand's Nárameníky 30 Težké 20000 - 70 233
  Deadrický Štít 45 Težké 34000 150 80 267
  Deadrický Tower Štít 45 Težké 50000 225 80 267
  Dwemerský Štít 15 Težké 510 50 20 67
  Ebenový Štít 30 Težké 17000 100 60 200
  Ebenový Tower Štít 30 Težké 25000 150 60 200
  Imperiální Štít 14 Težké 78 50 16 53
  Indorilský Štít 13,5 Težké 2000 45 45 150
  Železný Štít 15 Težké 34 50 10 33
  Železný Tower Štít 18 Težké 50 75 12 40
  Nordický Trollbone Štít 16 Težké 78 40 18 60
  Ocelový Štít 15 Težké 68 50 15 50
  Ocelový Tower Štít 20 Težké 100 75 18 60
  Her Indoril Štít 17 Težké 2500 50 55 183
  Her Hand's Štít 17 Težké 2500 - 55 183
 •